Eesti keeles In English
Türkçe
Konsolosluk Bilgileri » Estonya’ya girmek için vize almam gerekli mi? »

Estonya’ya girmek için vize almam gerekli mi?

13.07.2005

Diplomatik pasaport (Kırmızı) sahipleri dışında ki tüm Türk vatandaşları (Lacivert, Yeşil, Gri pasaport sahipleri) Estonya’ya girmek için vize almak zorundadırlar.

Estonya henüz Schengen ülkesi olmaması sebebiyle Schengen vizesi Estonya’da geçerli değildir.  Estonya’ya girmek için Estonya vizesi almanız gerekmektedir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomi Bölgesi üye ülkelerin vatandaşları - Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Almanya, Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Hollanda, İngiltere – ve ya  İsviçre vatandaşları Estonya’ya serbestçe girebilirler. Estonya’ya girmeleri için gerekli seyahat belgeleri kimlik kartları ya da pasaportlarıdır. 

1. Aşağıdaki ülkelerin pasaportunu taşıyanların, 6 ay süre zarfında 3 aydan fazla olmamak koşuluyla Estonya’da bulunmaları  için vize almalarına gerek yoktur:

Devlet
A Amerika Birleşik Devletleri, Andorra, Arjantin, Avustralya
B Bolivya, Brezilya, Brunei, Bulgaristan
E El Salvador
G Guatemala, Güney Kore
H Hırvatistan, Honduras, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi
I İsrail
J Japonya
K Kanada, Kosta Rika
M Macao Özel Yönetim Bölgesi, Malezya, Meksika, Monako
N Nikaragua
P Panama, Paraguay
R Romanya
S San Marino, Şili, Singapur,
U Uruguay
V Vatikan, Venezuela
Y Yeni Zelanda

2. Güney Afrika pasaportu taşıyanlar, Letonya ve ya Litvanya vizeleri olması durumunda Estonya’ya giriş yapabilirler.

3. Türkiye ve Ukrayna diplomatik pasaportu taşıyanların vizeye ihtiyaçları yoktur.  

4. 1 Mayıs - 31 Ekim 2005 tarihleri arasında Cruise gemisi ile Estonya limanlarına gelen ziyaretçiler, kalış süreleri 12 saati geçmeyecek şekilde vizesiz Estonya’ya giriş yapabilirler. Cruise gemisi Estonya limanında 72 saatten fazla durmamalıdır ve ziyaretçilerin Estonya tarafından tanınan geçerli seyahat belgeleri olmalıdır. Turistler, kaptan tarafından garantilenmiş ve önceden sınır koruma yetkilisine verilmiş listede isimlerinin olması durumunda karaya çıkabilirler.

5. Yukarıda bahsi geçmeyen ülke vatandaşları Estonya’ya giriş için vize almak zorundadırlar.

TopBack