Eesti keeles English
Türkçe
Konsolosluk Bilgileri » Ziyaretçiler için gerekli seyahat belgeleri »

Ziyaretçiler için gerekli seyahat belgeleri

31.07.2017

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomi Bölgesi üye ülkelerin vatandaşları - Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Almanya, Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Hollanda, İngiltere – ve ya  İsviçre vatandaşları Estonya’ya serbestçe girebilirler. Estonya’ya girmeleri için gerekli seyahat belgeleri kimlik kartları ya da pasaportlarıdır. 

Estonya’ya varan yabancıların seyahat belgeleri, kendi ülkelerince tanınmasına bakılmaksızın aşağıdaki tüm gerekenlere uymak zorundadır.

Vize almak için Estonya Dış Temsilciliğine pasaportunu teslim eden kişi şunları hesaba katmalıdır:

  • Pasaport talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az üç ay geçerli olmalıdır.

  • Pasaportta en az 2 tane boş vize sayfası olmalıdır.

  • 15 yaş ve üstündeki kişilerin kendilerine ait fotoğraflı seyahat belgeleri olmalıdır.

  • Ebeveyn pasaportuna kayıtlı 7 yaşından 15 yaşına kadar olan çocukların,   kayıtlı oldukları ebeveynlerinin pasaportunda fotoğrafları bulunmalıdır.
    Ebeveyn pasaportuna kayıtlı 7 yaşının altındaki çocukların, kayıtlı oldukları ebeveynlerinin pasaportunda fotoğrafları bulunmasına gerek yoktur.

  • pasaport son 10 yil icerisinde düzenlenmis olmalidir.

Bu gerekenlerin her hangi birinin tamamlanmaması durumunda vize başvurusu tamamlanmamış sayılır ve işleme alınmaz. Çocuğun, ebeveynin seyahat belgesinde kayıtlı bulunması durumunda; sadece ebeveynin talebi olması durumunda çocuk vizeye yazılır.

Vize almaları gerekmeyen kişiler Estonya’ya giriş için sınırdan geçerken pasaportlarını göstermek zorundadırlar Ebeveyn pasaportuna kayıtlı 7- 15 yaşındaki bir çocuğun kayıtlı olduğu ebeveyninin pasaportunda fotoğrafı bulunmalıdır.

Ebeveynleri olmadan seyahat edecek bir çocuğun vize başvurusunda ebeveynlerinin çocuğun tek başına ve ya belirli bir kişi eşliğinde seyahat edebileceğini doğrulayan  noter tasdikli izin mektupları olmalıdır.

TopBack

© Estonya Büyükelçiliği, Ankara Gölgeli Sok. No:16, Gaziosmanpasa, 06700 Ankara, tel. (90 312) 40 56 970, e-mail: